Jaderná maturita - Temelín

    Každý rok úpřádá energetická společnost ČEZ Jadernou maturitu (JM). A ani tento rok nebyl vyjímkou. Nabídka na absolvování JM přišla od Ing. Dany Drábové, PhD., které tímto moc děkuji. Většinou JM skládají studenti z partnerský ČEZ škol a naše gymnázium tam bohužel nepatří, ale i to se dalo zařídit a jak sem sám viděl nebyl sem jediný student z "nepartnerské školy".

    Účasti na JM předcházelo tradiční vyplňování formulářů, potvrzení studia apod. Vše proběhlo hladce a rychle.

    Následoval 5. červen 2012, kdy sem odjížděl vlakem do Týna nad Vltanou. Cestu a to jak sem se ubytoval není nutné popisovat, jen naznačím, že ubytování nebylo příliš komfortní, ale spíše připomínalo zlaté časy socialismu při stavbě JE Temelín. Podle mě a kolegy z vedlejšího pokoje (M. Černáka) to spíš připomínalo Pripjať (město duchů) u Černobylu :-). Ale prý jsem měli na ubytování měli štěstí, účastníci Letní univerzity, též pod záštiou ČEZu, měli problémy s prosakující vodou ze stropů a celou noc prý nespali.

    Pak přišlo zahájení JM (6.6.2012), kdy jsme nasedli do svozového autobusu JETE a odjeli. Nikdo z nás nevěděl do čeho jdeme. V elektrárně se nás už ujala velmi pohledná a starostlivá paní Romana Balounová. V prvním dni JM jsme si vyslechli řadu přednášek od špiček v oboru, např. dispoziční uspořádání JETE (Ing. Kantor), teorii jaderných reaktorů (RNDr. Krejčí), primární okruh (Bc. Voška), sekundární okruh (Ing. Pancíř) apod.

    Další den jsme měli spíše praktickou část - promítání 3D filmu, prohlídka informačního centra JETE na zámečku, ale nejvíce sem se tešil na prohlídku strojovny HVB (hlavního výrobního bloku), kde jsme museli projít řadou kontrol, než jsme vůbec mohli do kontrolovaného pásma vstoupit. Trošku drsnější paní v ochrance si vybrala jednoho z naší osmičlené skupiny na dechovou zkoušku na alkohol. Vše proběhlo dobře a my jsme mohli vstoupit do areálu JETE. Prohlédli jsme si hlavní a důležité budovy v areálu a i se několikrát vyfotili, protože fotogram pan Ing. Pavel Šimák nám byl neustále v patách a stále fotil, takže máme celkem dost fotek. Po prohlídce strojovny následoval vydatný oběd, který je podle předchozích účastníků JM na elektrárně vždy výborný :-). Po obědě jsme navštívili trenažér, kde svoji psychickou a fyzickou vytrvalost zkouší budoucí operátoři "primáru" či "sekundáru", poté ještě následovala prohlídka havarijního štábu, který slouží jako kryt a řídící centrum pro odstraňování následků provozní nebo jaderné katastrofy. Naštěstí byl "naostro" použit jen třikrát (při útoku na WTC v r. 2001, při povodních v r. 2002,...)

    Další, již poslední, den následovala kýžená přednáška Ing. Dany Drábové, PhD., na kterou jsme se všichni velmi těšili. Po besedě následovalo focení s Ing. Danou Drábovou, krátký vstup několika účastníků a paní předsedkyně do místní televize, a krátký vědomostní test, který měl prověřit naše vědomosti, které jsme pochytili z přednášek a praktické části. Po testu opět následoval vydatný oběd, loučení a cesta domů.

    Jaderná maturita byla pro mě osobně velkým přínosem, protože sem poznal lidi, které se zajimají o jadernou fyziku tak jako já a nebo chtějí studovat obor jaderné fyzice velmi příbuzný. Prostě si máme hodně co říct.

FOTOGALERIE - foto: Ing. Pavel Šimák

 

Diskusní téma: Jaderná maturita

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.