Prezentace

Prezentaci ve formátu PowerPoint (.ppt): https://sdrv.ms/WfSWKy  

 

Všeobecný úvod - první jaderná elektrárna na světě, první britská jaderná elektrána a také prví Československá. A čím začal jaderná éra ? Projevem "Atomy pro mír" prezidenta Eishowera (USA).

Jaslovské Bohunice - první jaderná elektrárna v Československu. Elektrárna však byla poruchová a v 70. letech 20. století se na reaktoru elektrárny A-1 staly 2 havárie (jedna s oběťmi na životech).

První gererace reaktorů, některé elektrárny jsou s typem MAGNOX ještě v provozu, zejména ve Velké Británii.

Příklady JE s reaktory MAGNOX - Na Calder Hall již proběhla demolice chladících věží a dalších budou. JE Wylfa je stále v provozu.

Schéma reaktoru MAGNOX. Zajímavostí je použítí CO2 jako chladiva. Nevýhodou je použítí grafitu jako moderátoru.

Vyspělejší gererace reaktorů, RBMK. Ty se do mysli odborné i laické veřejnosti zapsali negativně havárii v Černobylu. Nevýhodou tohoto reaktoru byl opět grafitový moderátor, pomalé regulační tyče nebo špatné separační bubny. Většina nedostatků byla po havárii v JE Černobyl odstraněna, ale několik reaktorů je dodnes v provozu - viz JE Smolenská získala povolení provozu do roku 2025.

Příklady elektráren s reaktory RBMK. Pro zajímavost JE Smolenská vypadá na fotografii skoro jako JE Černobyl. Většina těchto elektráren je postavena u velkých ruských, ukrajinských nebo běloruských měst.

Schéma reaktoru RBMK. Konstrukce tohoto reaktoru je v mnoha směrech nedokonalá.

Reaktory našich jaderných elektráren (Dukovany, Temelín), ale i těch slovenských (Jaslovské Bohunice, Mochovce). Velice povedená konstruce. Bezpečnost na vysoké úrovni. Více informací o tomto reaktoru na těchto stránkách v sekci REAKTORY.

Příklady elektráren s reaktory VVER. Pro zajímavost JE Stendal (Německo) nebyla nikdy dostavěna, jelikož se země začala ubírat jiným směřem získávání bezpečné energie.

Schéma reaktoru VVER

Reaktory CANDU jsou typické pro Kanadu a Indii. Zajímavostí je použítí težké vody jako chladiva.

Příklady elektráren s reaktory CANDU,

Velice moderní reaktory III.generace. Výhodou jsou pasivní bezpečností prvky a delší životnost reaktrou.

Příklady elektráren s reaktory CANDU 6

Schéma reaktoru CANDU 6

V současné době nejmodernější generace, III+. Výhodou je životnost elektrárny až 60 let a krátké odstávky pro výměnu paliva. Elektrárna v reaktorem EPR v současné době vzniká v Olkuluoto.

Fotografie JE Olkiluoto - jedna z nejmodernější elektráren na světě